Správna liečba
pri zápale očných viečok

Okrem trpezlivosti a dôslednosti existujú tri základné kamene úspešnej liečby zápalu očných viečok:


1. Liečba zápalu

V prípade akútneho zápalu sa odporúča návšteva oftalmológa, pretože na začiatku liečby môže byť potrebná antibakteriálna alebo protizápalová liečba. Chronický zápal očných viečok (blefaritída) si však tiež vyžaduje pravidelné kontroly u oftalmológa.

2. Každodenná hygiena očných viečok

3. Pravidelná hydratácia očí

Zásadne sa odporúča používať očné kvapky, ktoré neobsahujú konzervačné látky, fosfáty a emulgátory, a dočasne sa vyhnúť očnej kozmetike a kontaktným šošovkám.

 Žena stojí pri zrkadle a stará sa o okraje očných viečok.

Rovnako dôležité ako čistenie zubov

Na účinnú liečbu blefaritídy sa musí každodenná starostlivosť o očné viečka stať trvalou súčasťou života porovnateľnou s pravidelným čistením zubov.

Ak sa vykonáva pravidelne, väčšina pacientov zaznamená zlepšenie už po niekoľkých týždňoch. Ak je starostlivosť nepravidelná alebo je úplne ukončená, môžu sa pôvodné príznaky vrátiť.

POSIFORLID® maska na oči, POSIFORLID® čistiace obrúsky na hygienu očných viečok, Obrázok POSIFORLID® očného spreja – Rovnako dôležité ako čistenie zubov



Každodenná hygiena očných viečok


1. Liečba zahrievaním očných viečok

Nahromadený sekrét v postihnutých Meibomových žľazách sa zahriatím skvapalňuje. Po zahriatí je možné póry ľahšie vyčistiť. Je dôležité udržať teplotu približne 45 °C po dobu až 10 minút. Vzhľadom na riziko popálenia by teplota nemala byť vyššia. Keďže klasické metódy (napríklad zahriatie viečok teplým uterákom alebo obklady) toto nemôžu zabezpečiť, odporúča sa použitie špeciálnych zahrievacích masiek na očné viečka, ako je POSIFORLID® očná maska, ktorá zaručuje požadovanú teplotu na potrebnú dobu.

Žena relaxuje počas liečby teplom s POSIFORLID® maskou na oči.


2. Masáž a čistenie okrajov očných viečok

Po zahriatí očných viečok je možné tekutý sekrét opatrne odmasírovať, najlepšie pomocou navlhčenej vatovej tyčinky. Masáž uľahčuje odstránenie sekrétu.

  • Masírujte horné viečko 5 až 10-krát zhora nadol, vždy po celej šírke viečka.
  • Následne masírujte spodné viečko 5 až 10-krát odspodu nahor, opäť po celej šírke viečka.
  • Nakoniec očistite okraje očných viečok navlhčeným vatovým tampónom.
  • Pri čistení okrajov viečka vždy utierajte vatový tampónik po viečku od vonkajšieho kútika smerom dovnútra.

Na navlhčenie vatových tampónov alebo vatových tyčiniek je vhodná teplá, vopred prevarená voda z vodovodu alebo špeciálne ošetrujúce roztoky, ako je očný sprej POSIFORLID®, ktorý navyše ošetruje a upokojuje očné viečka.

Namiesto vlhkého vatového tampónu môžete na záverečné čistenie použiť aj POSIFORLID® čistiace obrúsky na hygienu očných viečok.
V porovnaní s vlhkým vatovým tampónom ponúkajú výhodu jemného čistenia, odstránenie odolnejších usadenín a ďalšiu starostlivosť.

Vatové tyčinky, kozmetické tampóny, vatové tampóny alebo hygienické obrúsky na viečka by sa mali používať iba raz na každé oko.

Obrázok masáže a čistenia okrajov viečka.Žena si čistí okraje očných viečok vlhkými vatovými tampónmi.